گروه گردشگری سنگده

سنگده روستایی در دل کهن ترین جنگل های ایران

جنگل راش کجاست؟ چگونه به جنگل راش برویم؟

جنگل راش روستای سنگده

در این پست سعی می کنیم توضیحی کامل درمورد جنگل راش خدمت شما ارائه بدیم و به سوالاتی که برای گردشگران و مسافران عزیز درمورد جنگل راش وجود داره پاسخ بدیم.

جنگل راش کجاست؟ و چرا به جنگل راش معروف است؟

جنگل راش در شمال ایران، استان مازندران، شهرستان ساری، منطقه ی دودانگه و روستای سنگده قرار دارد. فاصله جنگل راش با تهران نزدیک به ۳۰۰ کیلومتر و با جاده فیروزکوه نزدیک به ۴۰ کیلومتر است. با مرکز استان مازندران یعنی شهر ساری ۱۰۰ کیلومتر و با نزدیکترین روستا یعنی روستای سنگده ۱۰ کیلومتر فاصله دارد.

جنگل راش درواقع به منطقه ای چند هکتاری در دل جنگل های اطراف روستای سنگده گفته می شود. به زبان مازندرانی و محلی به این منطقه «مرسی سی» گفته می شود که «مِرس» همان درخت راش هست و «سی» قید مکان هست. درنتیجه مرسی سی به منطقه ای که درخت راش وجود دارد گفته می شود و به فارسی جنگل راش شناخته شده است.

حال سوال این است که چرا فقط درخت راش؟ و آیا تنها درختان موجود در جنگل های آن منطقه یعنی روستای سنگده، فقط راش هستند؟

در جواب باید بگیم که تنوع گیاهی و درختی در جنگل های اطراف روستای سنگده که جزئی از جنگل های هیرکانی شمال کشور محسوب می شوند، بسیار زیاد است. و درخت راش هم یکی از همین انواع درختانی است که در ارتفاعات بالای ۱۵۰۰ متر تا ۲۰۰۰ متر بیشترین فراوانی و رشد را دارند. در جنگل های اطراف روستای سنگده نیز هرچه ارتفاع میگیریم و به سمت دامنه ی خط الراس قله های نروخرو نزدیک می شویم تعداد درختان راش افزایش می یابد.

منطقه جنگل راش یا همان جنگل مرسی سی، منطقه ای چند هکتاری در پایین دست دامنه ی دیواره ی زرجو و دشت بندبن است که تمام درختانی که در آن رشد کرده اند راش هستند و به صورتی باورنکردنی منظم و مرتب در کنار یکدیگر قرار دارند.

چگونه به جنگل راش سفر کنیم و مسیرهای دسترسی به جنگل راش چگونه است؟

برای رسیدن به جنگل راش ابتدا باید به روستای سنگده برسید. برای رفتن به روستای سنگده کافیست مطلب مربوط به «چگونه به روستای سنگده برویم» را مطالعه کنید. ولی به طور خلاصه بخوایم بگیم بهترین مسیر برای رسیدن به روستای سنگده این هست که از جاده فیروزکوه به شهر پل سفید بروید و از آنجا به روستای سنگده برسید.

وقتی به روستای سنگده رسیدین از نگهبانی ابتدای جنگل باید عبور کنید و پس از طی مسافتی نزدیک به ۱۰ کیلومتر که جاده جنگلی و شوسه است به جنگل راش خواهید رسید.

وقتی به روستا رسیدین میتونین با ما تماس بگیرین و با گرفتن راهنمای محلی، از مزایای داشتن یک راهنما که به منطقه کاملا اشراف داره و اطلاعات مفیدی را درمورد منطقه و جنگل راش به شما خواهد داد که خالی از لطف نخواهد بود.

مسیر دسترسی به جنگل راش به گونه است که با ماشین شخصی و سواری، حتی پراید هم میشه رفت ولی برای کسانی که خیلی حساس هستن و یا اینکه میخوان هیجان متفاوتی را تجربه کنن میتونن با کرایه ماشین های دو دیفرانسیل و یا نیسان، سفری فراموش نشدنی داشته باشند. اگر با ماشین سواری و با سرعت پایین بخواین به جنگل راش برین از روستا تا جنگل تقریبا یک ساعت زمان میبره ولی اگه با ماشین دودیفرانسیل و یا نیسان بخواین برین نهایتش نیم ساعت زمان می بره.

بهترین زمان برای سفر به جنگل راش چه زمانی است؟

راستش که جنگل راش در هر فصل از سال فوق العادست. بهارش که رنگ سبز بی نظیر برگهایی که تازه روی شاخه ها رشد میکنن چشم را نوازش می دهند. نسیم خنک تابستونش که یه زندگی دوبارست. پاییز هزار رنگش که فقط باید نشست و تماشا کرد و لذت برد و زمستون جنگل راش که سکوتی عجیب با منظره ای سیاه و سفید که زبان از وصف حس و حالش عاجز هست.

ولی خب اگه مجبور به انتخاب باشیم به نظر فصل های پاییز و بهار بهترین فصل ها برای سفر به جنگل راش هستند.

وضعیت اقامت و کمپ در جنگل راش چگونه است؟

کسانی که اهل کمپ و برپایی چادر و شب مانی تو جنگل هستن میتونن تو جنگل راش کمپ کنن و شب رو در دل درختان سربه فلک کشیده راش سپری کنن. ولی برای کسانی که نمیخوان تو جنگل شب رو بگذرونن، حالا به هر دلیلی، نزدیک ترین روستا به جنگل راش، روستای سنگده هست که برای اقامت در روستا و اجاره ویلا و سوئیت و اقامتگاه بومگردی در روستای سنگده با ما یعنی «گروه گردشگری سنگده» تماس بگیرین و رزرو کنین.

درجه سختی پیاده روی در جنگل راش چگونه است؟

درجه سختی پیاده روی در جنگل راش پایین است. درواقع با یک پیاده روی سبک و آرام نیم ساعته می توانید به انتهای جنگل راش و ابتدای شروع پوشش گیاهی درختچه های ازگل و زرشک برسید. شیب ملایم و هوای خنک در جنگل و پیاده روی در کنار درختان بلند راش بسیار لذت بخش خواهد بود.

مکان های دیدنی نزدیک به جنگل راش

نزدیک ترین جاذبه طبیعی به جنگل راش دشت بندبن و قله های نروخرو هستن. درواقع با عبور از جنگل راش به پوشش گیاهی درختچه های ازگل وحشی و زرشک خواهیم رسید و با گذشتن از آنها به دشت سرسبز بندبن میرسیم که در دامنه قله های نروخرو قرار دارند. قله های نروخرو هم یکی جذاب ترین قله های جنوب شهرستان ساری و سوادکوه است که ارتفاعی نزدیک به ۳۶۲۰ متر در تابستان مقصد بسیاری از کوهنوردان از نقاط مختلف کشور است.

دومین جاذبه طبیعی نزدیک به جنگل راش، آبشار اوبن است که به عنوان یکی از زیباترین آبشارهای خزه ای شمال ایران محسوب می شود. ولی نکته ای که وجود دارد این است که فاصله ی جنگل راش تا آبشار اوبن بیش از ۴۰ کیلومتر جاده جنگلی است که نزدیک به ۲ ساعت با ماشین فاصله داره. که درمورد آبشار اوبن در مطلبی دیگر به صورت مفصل توضیح خواهیم داد.

برای دیدن تصاویر بیشتر از جنگل راش می توانید به صفحه ی اینستاگرام گروه گردشگری سنگده و هایلات استوری جنگل راش سر بزنید.

سلام به شما دوست عزیز. گروه گردشگری سنگده با افتخار در خدمت شماست. از طریق راه های زیر با ما در ارتباط باشید.

آدرس پستی

ایران عزیز، مازندران همیشه سبز، شهرستان ساری، منطقه دودانگه، روستای زیبای سنگده

تلفن همراه

5924 304 0936